Loading…

Zviceranët në kutitë e votimit, vendosin sot për lëvizjen e lirë me BE’në

  • 27/09/2020 | 12:57

Zviceranët në kutitë e votimit, vendosin sot për lëvizjen e lirë me BE’në

Votuesit në Zvicër do t’i drejtohen sot qendrave të votimit për të vendosur rreth marrëveshje së lëvizjes së lirë të njerëzve me Bashkimin Europian.


Mbështetësit e kësaj nisme vlerësojnë se kjo lëvizje do t’i mundësojë Zvicrës një kontroll më të plotë të kufijve të saj dhe të përzgjedhë emigrantët që i nevojiten.

Nga ana tjetër kundërshtarët parashikojnë se nëse ndalohet lëvizja e lirë do të ketë një recesion të ekonomisë dhe do të demotivojë shumë qytetarët zviceranë të jetojnë dhe punojnë në vende të tjera të Europës.

Ministri i Drejtësisë deklaroi se kjo gjë mund të krijojë një situatë më të vështirë se Brexit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë