Loading…

Zullumi nga talibanët s’ka fund: 29 gra arrestohen bashkë me familje

  • 12/02/2022 | 22:37

Zullumi nga talibanët s’ka fund: 29 gra arrestohen bashkë me familje

Talibanët kanë arrestuar 29 gra dhe familjet e tyre në Kabul, tha të shtunën një diplomat i lartë amerikan, duke shtuar shqetësimet rreth rritjes së numrit të njerëzve të kapur dhe të mbajtur për një kohë të pacaktuar në Afganistan, transmeton Gazeta Metro.


Rina Amiri, e dërguara speciale e SHBA’ve për Gratë, Vajzat dhe të Drejtat e Njeriut në Afganistan, tha se gratë ishin në mesin e 40 personave të kapur të premten. “Këto ndalime të padrejta duhet të ndalojnë”, tha ajo në një postim në Twitter.

Të premten, talibanët liruan një grup gazetarësh duke përfshirë dy të huaj, pasi lajmi për ndalimin e tyre shkaktoi një protestë ndërkombëtare. Ata gjithashtu liruan një aktiviste që ishte zhdukur pas një proteste për të drejtat e grave, mes presionit diplomatik në rritje, duke përfshirë edhe Sekretarin e Përgjithshëm të OKB’së, raporton The Guardian.

Por aktiviste të tjera gra, disa që u rrëmbyen nga shtëpitë e tyre në mes të natës, nuk janë liruar ende. Policia talebane dhe Ministria e Brendshme mohuan çdo rol në arrestimet e tyre.

Prej ardhjes në pushtet të talebanëve verën e kaluar, shqetësimet për të drejtat e grave në Afganistan janë rritur, e gjendja nuk duket se do të përmirësohet. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë