Loading…

Zjarrfikësit amerikanë tregojnë për mënyrën se si të fiket zjarri në ‘Notre Dame’

  • 15/04/2019 | 22:19

Zjarrfikësit amerikanë tregojnë për mënyrën se si të fiket zjarri në ‘Notre Dame’

Në pasditën e sotme ka rënë zjarri në katerdralën e famshme, ‘Notre Dame’, transmeton Gazeta Metro.

Për këtë kanë diskutuar dhe analizuar dhe zjarrëfikësit amerikanë, të cilët kanë thënë se për ta shuar zjarrin duhet që zjarrëfikësit të hyjnë brenda objektit, në mënyrë që të bijnë në kontakt direkt me zjarrin.

“Zjarrëfikësit amerikan po diskutojnë për vështirësitë dhe rrezikun më të cilin po përballën zjarrëfikësit për ta shuar zjarrin në ‘Notre Dame’. Ata kanë thënë se për ta shuar zjarrin, zjarrëfikësit duhet të hyjnë brenda ndërtesës historike në mënyrë që të bijnë në kontakt direkt me zjarrin, por mund të ndodhë që këtë ta kenë të pamundur, përshka të rrezikut të rënjes së trerëve në kulmin kupolës”, kanë thënë zjarrëfikësit amerikan.

Ata kanë thënë se hapsira e madhe në katerdrale, i mundëson që zjarri të rritet edhe më shumë.

“Pasi që katerdrajla është e ndërtuar të jetë e hapur dhe e ajrosur për meshat e të dielave e cila e mundëson rritjen e zjarrit”, kanë thënë zjarrëfikësit amerikan. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë