Loading…

Zhvillime të jashtëzakonshme: SHBA’të takim urgjent me europianët, pritet vendosja e sanksioneve ndaj Rusisë

  • 12/02/2022 | 13:52

Zhvillime të jashtëzakonshme: SHBA’të takim urgjent me europianët, pritet vendosja e sanksioneve ndaj Rusisë

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kanë biseduar për një “paketë të fuqishme sanksionesh” që do të vendosen në “rastin e agresionit të mëtejshëm ushtarak të Rusisë në Ukrainë”, sipas një njoftimi të BE-së të publikuar të shtunën.


Sipas njoftimit, Björn Seibert, kreu i kabinetit të Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, diskutoi sanksionet gjatë bisedës së tij të premten mbrëma me këshilltarin amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan “mbi situatën në Ukrainë”.

Zyrtarët diskutuan gjithashtu “hapat shtesë që do të ndërmerren për t’u përgatitur për çdo ndërprerje të ardhshme të furnizimit me energji në Evropë”, tha ai, duke ndarë mendimet e tyre mbi partneritetin strategjik BE-SHBA për sigurinë e energjisë.

Ndryshe, nga SHBA kanë ardhur paralajmërime se java e ardhshme mund të jetë kritike dhe se Rusia mund të nis pushtimin e Ukrainës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë