Loading…

Zelensky thërret mobilizim total të popullatës: Përgatitet për ofensivën e madhe ruse

  • 24/02/2022 | 23:24

Zelensky thërret mobilizim total të popullatës: Përgatitet për ofensivën e madhe ruse

Lufta në shkallë të plotë ka filluar në Ukrainë, ndërsa presidenti Zelensky ka deklaruar gjendje të mobilizimit të përgjithshëm, transmeton Gazeta Metro.


Të gjithë burrat të moshave 18 deri në 60 do të duhen me patjetër të qëndrojnë brenda Ukrainës dhe të ndihmojnë në luftë. Hapi i parë që ndërmorri Zelensky ishte thirrja e popullatës që të armatosen dhe këtij veprimi iu përgjigjën mbi 10 mijë civilë, njoftuan autoritetet ukrainase.

Ukraina tash është në gjendje të mobilizimit të përgjithshëm, që do të thotë se i gjithë populli duhet të bëjë maksimumin për të zbrapsur okupatorin rus.

Presidenti i Ukrainës ka zbatar rregullat për regjistrimin e detyrueshëm të të gjithë popullatës në ushtri.

Për momentin është duke e zhvilluar betejë e egër për Kievin, që konsiderohet kyçe për zhvillimet e mëtejshme të invazionit rus./gazetametro.net

 

Mbi 10 mijë civilë ukrainas u armatosën menjëherë, futen në betejë

Ukrainasit i vranë mbi 150 trupa elite ruse vetëm në aeroportin e Kiev, prishën planin e pushtimit të kryeqytetit

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë