Loading…

Zelensky: Sulmi në Odesa është terror i qëllimshëm rus

  • 02/07/2022 | 08:33

Zelensky: Sulmi në Odesa është terror i qëllimshëm rus

Në fjalimin e tij të natës, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se bombardimet e Rusisë në rajonin e Odesa janë “terror i qëllimshëm rus”.


“Në rajonin e Odesa, çmontimi i rrënojave pas sulmit me raketa ruse në Serhiivka është duke u zhvilluar. Tre raketa goditën një ndërtesë të zakonshme banimi, një ndërtesë nëntëkatëshe në të cilën askush nuk fshehu asnjë armë, pajisje ushtarake apo municione, siç flasin gjithmonë propagandistët dhe zyrtarët rusë për sulme të tilla. Ishte një shtëpi e thjeshtë, rreth 160 njerëz. Aty banohej nga njerëz të thjeshtë, civilë. Nga kjo goditje, u shkatërrua edhe qendra rekreative – një objekt absolutisht tipik për zonën bregdetare”.

“Ky është një terror rus i qëllimshëm, jo ​​ndonjë gabim apo sulm aksidental me raketa, kanë mbetur të vrarë katër persona nga një familje… Djali i vrarë, 12 vjeç, quhej Dmytro… Deri tani, në listën e të vdekurve janë 21 persona dhe të plagosur rreth 40. Shifrat kanë ndryshuar gjatë gjithë ditës, fatkeqësisht numri i të vdekurve po rritet”, ka shtuar ai.

Ai shtoi se ishte mirënjohës ndaj ShBA-së dhe personalisht Bidenit, për paketën e re të mbështetjes për Ukrainën, e cila përfshin “sisteme shumë të fuqishme NASAMS”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë