Loading…

Zelensky: Do të likuidojmë ushtarët rusë që veprojnë pranë Zaporozhye

  • 13/08/2022 | 23:11

Zelensky: Do të likuidojmë ushtarët rusë që veprojnë pranë Zaporozhye

Presidenti Volodymyr Zelensky deklaroi sonte se ushtria e Ukrainës do të synojë ushtarët rusë që qëllojnë në termocentralin e okupuar bërthamor në jug të vendit ose do ta përdorin si një pozicion për të hapur zjarr.


Ukraina dhe Rusia kanë shkëmbyer akuza për disa incidente të fundit dhe bombardime të objekteve brenda Zaporozhye, termocentrali më i madh bërthamor në Evropë që u kap nga trupat ruse në fillim të luftës.

“Çdo ushtar rus që ose qëllon në një objekt, ose qëllon duke përdorur një objekt si pozicion zjarri, duhet të kuptojë se ai bëhet një objektiv i veçantë për agjentët tanë të inteligjencës, për shërbimet tona speciale, për ushtrinë tonë”, tha Zelensky.

Organizata G7 i bëri thirrje Moskës që të tërheqë forcat e saj të armatosura nga termocentrali bërthamor, ndërsa agjencia e inteligjencës ushtarake ukrainase paralajmëroi për provokimet e reja ruse rreth centralit, ndërsa kryetari i bashkisë në mërgim të qytetit Zhaporozhye deklaroi se termocentrali është “përsëri objektiv i rusëve me granata”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë