Loading…

Zëdhënësja e Komisionit të BE’së jep sinjale pozitive: Vendimi për heqjen e vizave për Kosovën është vonuar

  • 30/06/2022 | 23:20

Zëdhënësja e Komisionit të BE’së jep sinjale pozitive: Vendimi për heqjen e vizave për Kosovën është vonuar

Zëdhënësja e Komisionit të Bashkimit Europian (BE) Anitta Hipper është deklaruar lidhur mbi çështjen e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës, shkruan Gazeta Metro.


Duke komentuar në Twitter takimin e sotëm të ministrit të Brendshëm Xhelal Sveçlës dhe komisionares për Punë të Brendshme Ylva Johansson, zyrtarja e KE’së ka theksuar se vendimi për heqjen e vizave është i vonuar.

“Kosova i ka përmbushur të gjitha standardet. Vendimi për heqjen e vizave për Kosovën është një vendim i vonuar”, ka shkruar Hipper.

Ndryshe, ministri Sveçla ka takuar në Bruksel komisionaren evropiane për Punë të Brendshme, të cilën e ka falënderuar për ri-konfirmimin e Komisionit Evropian se Kosova ka plotësuar në tërësi kriteret për lëvizjen e lirë për qytetarët e saj.

Komisionarja Johansson ka ri-konfirmuar që Komisioni qëndron prapa vlerësimit të tij dhe se puna vazhdon tutje në kuadër të procesit ekzistues deri në kompletimin e liberalizimit të vizave, ka shkruar Sveçla në Facebook. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë