Loading…

Zbulohet shtatorja e Walkerit në Reçak (Video)

  • 14/01/2017 | 13:49

Zbulohet shtatorja e Walkerit në Reçak (Video)

 Në kompleksin memorial në Reçak është bërë zbulimi i shtatores së ish-ambasadorit William Walker.


Në Kosovë është përkujtuar masakra e Reçakut, e cila ndodhi 18 vjet më parë, kur forcat serbe të sigurimit patën vrarë 45 civilë shqiptarë. Njëheri u bë edhe zbulimi i shtatores së ish-ambasadorit William Waker. Në ceremoni morën pjesë edhe Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kreu i AKR’së Behgjet Pacolli etj.

Forcat serbe në Reçak kanë ekzekutuar 44 meshkuj, e si dëshmitar i kësaj ngjarjeje ishte edhe William Walker. Reagimi i tij ngriti në këmbë bashkësinë ndërkombëtare për të parandaluar gjenocidin serb ndaj popullit shqiptar të Kosovës./Gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë