Loading…

Zakonet e përditshme që ju plakin më shpejt

  • 01/10/2022 | 22:01

Zakonet e përditshme që ju plakin më shpejt

Një studim nga Harvard tregon se rritja e konsumimit të frutave dhe perimeve është e lidhur me vdekshmëri më të ulët – kështu që konsumoni 5 vakte të tillë në ditë për të jetuar më gjatë. Por si mund të dukesh më i ri? Në vend që të ndiqni shatërvanin e rinisë, thjesht shmangni kurthet e plakjes. “Ju nuk mund të ndryshoni atë me të cilën jeni trajtuar gjenetikisht, por mund të merrni nën kontroll faktorë të tjerë që do ju ndihmojnë të qëndroni më të rinj”, thotë Dr. Eugene D. Elliott.


Dielli mund të shkaktojë “Fotografi” dhe t’ju bëjë të dukeni më të moshuar

Një nxirje ju bën të dukeni të ri dhe të freskët – por mund të ketë efekte katastrofike që mund të çojnë në rrudha – ose edhe më keq. “Rrezet e diellit mund të dëmtojnë lëkurën tuaj. Në periudhën afatshkurtër, kjo mund të nënkuptojë luftimin me një djegie nga dielli”, raporton Yale Medicine. Por, gjithashtu mund të ketë pasoja afatgjata që fshihen brenda lëkurës, edhe nëse nuk keni një djegie. Dielli plak para kohe lëkurën.

Ajo që duhet ‘Fotografi’ mund të çojë në kancer të lëkurës. Shenjat e kësaj plakjeje janë:

Rrudhosje

Ndryshimet e pigmentimit të tilla si njollat e moshës, njollat e mëlçisë

Humbja e tonit të lëkurës (ulja e elasticitetit)

Cilësi e përafërt dhe e pabarabartë e lëkurës

Kapilarë të thyer (venat merimangë), zakonisht rreth hundës dhe gjoksit

Skuqje dhe njolla

“Kremrat e mi të preferuar kundër diellit janë ata që përmbajnë zink dhe / ose dioksid titani dhe bllokojnë rrezet dëmtuese UVA në mënyrë shumë efektive me aplikim të shpeshtë”, thotë Dr. Eugene D. Elliott.

Pijet me sheqer

Është e vërtetë – pijet me sheqer mund të plakin qelizat tuaja. “Konsumi i pijeve të ëmbëlsuara me sheqer mund të nxisë sëmundjen pavarësisht nga roli i saj në mbipesha, sipas studiuesve të UC San Francisco që zbuluan në një studim të ri se pirja e pijeve me sheqer shoqërohej me plakjen e qelizave”, thotë një studim, siç raportohet në Science Daily.

“Konsumi i rregullt i pijeve të sheqerosura mund të ndikojë në zhvillimin e sëmundjes metabolike përmes plakjes së përshpejtuar të qelizave”, shkruajnë autorët e studimit në përfundimin e tyre. “Doza jashtëzakonisht e lartë e sheqerit që ne mund ta fusim në trupin tonë brenda pak sekondash duke pirë pije me sheqer është toksike për metabolizmin.” E njëjta gjë vlen edhe për ushqimet me sheqer.

Mungesa e ushtrimeve fizike

“Imagjinoni një 90-vjeçar”, shkruan Wellspring School of Allied Health. “Ata janë pothuajse gjithmonë të zhgënjyer, apo jo? Epo, shumë prej tyre vijnë nga fleksibiliteti i kufizuar dhe mbështetja kurrizore në vitet e reja. Fleksibiliteti i ulët në të 20-at dhe 30-at tuaja mund të shkaktojë disa probleme më vonë, ato kryesore janë dhimbja e nyjeve ose muskujve. Ekzistojnë lloje të caktuara ushtrimesh që mund t’ju ndihmojnë të lehtësoni muskujt dhe nyjet tuaja, si joga ose pilates. Por gjithashtu mund të rrisni fleksibilitetin tuaj edhe vetëm me kardio ose peshëngritje. Vetëm sigurohuni që do të filloni dhe mbaroni me ushtrime ngrohëse dhe do të përqendroheni në shtrirje si para ashtu edhe pas ushtrimeve.”

Gjumi jo i qetë

Ata me apnea të gjumit mund të plaken më shpejt se të tjerët. “Rritja e ashpërsisë së frymëmarrjes së çrregulluar të gjumit (SDB) dhe ndërprerja e gjumit u shoqëruan me përshpejtimin epigjenetik të moshës. Këto ishin më të forta tek gratë sesa tek burrat, duke sugjeruar që gratë mund të jenë veçanërisht të prekshme nga efektet e pafavorshme të SDB. Puna e ardhshme duhet të studiojë nëse trajtimi ul përshpejtimin epigjenetik të moshës midis atyre individëve me SBD”, sipas një studimi të fundit. “Një gjumë i mirë mund të bëjë mrekulli për pamjen tuaj rinore dhe meqenëse fytyra juaj relaksohet ndërsa flini, kjo gjithashtu mund të ndihmojë në zbutjen e vijave të holla në fytyrë”, thotë Andrea Paul. Rekomandohet që të flini tetë orë në natë.

Stresi

Mos u stresoni shumë për këtë, por stresi ju plak. “Telomeret janë skajet e kromozomeve – strukturat brenda secilës qelizë që përmbajnë gjenet”, raporton Harvard Health. “Me kalimin e kohës, telomeret bëhen më të shkurtër. Kur ato bëhen mjaft të shkurtër, qeliza vdes. Stresi kronik çon në telomere më të shkurtër. Dhe njerëzit me telomere më të shkurtër janë në rrezik më të madh për disa sëmundje të mëdha, përfshirë sëmundjet e zemrës dhe disa forma të kancerit. Kjo është një arsye më shumë për të zvogëluar sasinë e stresit kronik në jetën tonë. Në të vërtetë nuk është e mirë për ne”.

Pirja e duhanit

Një studim historik tetë vjet më parë provoi se cigaret mund t’ju plakin. Në atë që është ndoshta detaji më i mirë i studimit, studiuesit përdorën Festivalin vjetor të Binjakëve në Twinsburg, Ohio për të mbledhur 79 binjakë identikë që t’i përfshinin në raport. Një panel prej tre mjekësh të operacioneve plastike krahasuan fytyrat e binjakëve, njëri prej të cilëve kishte pirë duhan për të paktën pesë vjet më shumë se tjetri. Ata identifikuan disa zona kryesore të plakjes së përshpejtuar në fytyrat e binjakëve pirës të duhanit: Qepallat e sipërme të duhanpirësve u ulën ndërsa kapakët e poshtëm ranë dhe ata kishin më shumë rrudha rreth gojës.

Të mos e bësh këtë mund të bëjë që të dukesh më e moshuar

“Mendoj se e vetmja gjë e rëndësishme që mund të bësh për t’u dukur më e re është buzëqeshja. Ul numrin e rrudhave që shfaqen me kalimin e kohës në fytyrën tënde”, thotë Dr. Leann Poston. “Buzëqeshja ju bën më të lumtur dhe ju jep më shumë energji. Një qëndrim pozitiv inkurajon zakone më të mira të ngrënies dhe më shumë stërvitje!”

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë