Loading…

Zaev i bindur se shqiptarët nuk bashkëpunojnë me Gruevskin

  • 23/12/2016 | 16:12

Zaev i bindur se shqiptarët nuk bashkëpunojnë me Gruevskin

Zoran Zaev mbetet i sigurtë se shqiptarët nuk do të bashkëpunojnë me regjimin e Gruevskit që është servuar për 15 vite me rradhë në Republikën e Maqedonisë. Githashtu, ai ka potencuar haptas se është i gatshëm që të ulet në bisedime me partitë shqiptare dhe nuk bënë asnjë dallim mes tyre.


“Jemi të hapur për bisedime me partitë shqiptare. Pa dallime. Jam i bindur se partitë shqiptare s’do të bashkëpunojnë me regjimin”, ka thënë Zaev.

Ai më tëj shton se duhet të mbrohet dhe respektohet vullneti i qytetarëve, po ashtu thekson se liderët janë ata që duhet të mbajnë përgjegjësi që të respektohet vullneti i qytetarëve dhe se partitë obligohen që të bëjnë reforma. Gjithë ato që koalicionojnë më VMRO-DPMNE sipas tij janë pro regjimit. Zaev hedh poshtë tezën se ekzistojnë ide për kantonizim dhe federalizim.

“Do ta mbrojmë vullnetin e qytetarëve. Qytetarët u deklaruan për jetë dhe ndryshime. Më 11 dhjetor fitoi koncepti i bashkimit kundër ndarjeve. Përgjegjësi kanë liderët, nëse liderët nuk respektojnë vullnetin e qytetarëve. Partitë obligohen për reforma. Ata që koalicionojnë me VMRO-DPMNE do të thotë se janë pro regjimit. Nuk ekziston ide e kantonizimit dhe federalizimit. Këto ide ekzistojnë vetëm në kokën ë Nikolla Gruevskit”, tha mes tjerash lideri i LSDM-së Zoran Zaev.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë