Loading…

Ymeri: Me ligjin për FSK’në nuk po bëhet Ushtria

  • 20/03/2017 | 11:51

Ymeri: Me ligjin për FSK’në nuk po bëhet Ushtria

I pari i Vetëvendosjes Visar Ymeri, në tryezën e organizuar nga kjo parti ka thënë se me ligjin për FSK-në nuk po bëhet Ushtria siç pritej, por, siç ai u shpreh vetëm po i zgjerohen kompetencat FSK-së.


Ymeri ka thënë se që prej çlirimit të Kosovës vazhdimisht është premtuar formimi i Ushtrisë. Sipas tij para zgjedhjeve të vitit 2014 ishin sjellë disa amendamente kushtetuese që mundësonin formimin e Forcave të Armatosura, përcjell gazetametro.net

“Në atë kohë Qeveria e Kosovës u tërhoq vet nga ato amendamente kushtetuese. Edhe atëherë këto amendamente u sollën pak para zgjedhjeve”, ka thënë ai ndër tjeras në konferencën e cila po vazhdon të mbahet.

Sipas Ymerit Vetëvendosje ka kërkuar që të silleshin në Kuvend ato amendamente dhe mos të vazhdoheshin ulëset e rezervuara për pakicat.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë