Loading…

Yjet kosovarë kudo në botë me “shqiponjë”

  • 04/10/2020 | 10:59

Yjet kosovarë kudo në botë me “shqiponjë”

Deri vonë shqiptarët më të njohur nga të huajt ishin Nënë Tereza dhe fatkeqësisht Enver Hoxha. Ajo murgeshë që kujdesej për jetimët dhe ai një komunist vrasës.Tani shenjtorit dhe mëkatarit duhet t’i shtohen edhe këngëtarët. Ato janë gjithkah: Dua, Bebe, Rita, Ava, Njomza e Era janë shqiptarë që na bënë krenar, transmeton Gazeta Metro.


Ato janë kudo në botë. Dua Lipa ka 55 milion dëgjues një platformë muzikore. Bebe Rexha ka 24 milion. Rita Ora rreth 17 milion, Ora gjithashtu ka qenë gjykatëse në “the x Factor”. Era Istrefi këndoi në Kupën Botërore të futbollit në 2018. Njomza Vitia, një kantautore dhe Labinot Gashi, një reper, të gjithë këta kanë ndjekje globale. Single seksi i Ava Max “I ëmbël por psiko” konsiderohet botërisht si këngë mjaft argëtues.

Yjet e popit së bashku me futbollistët shqiptarë në ekipe të mëdha në gjithë Evropën, luajnë një rol shumë të rëndësishëm për të treguar imazhin e mirë të shqiptarëve.

Yjet e diasporës shpesh interpretojnë në shtëpi e tyre duke u mbështjellë me flamuj të Kosovës ose atë të Shqiperisë.


Në vitin 2016, këngëtarja Rita Ora performoi në Romë për të festuar shenjtërimin e Nënë Terezës.

Në korrik të këtij viti Dua Lipa nxiti reagime teksa postoj Hartën me Shqiperinë e Madhe me mbishkrimin Autochthonous. Ndërsa Bebe Rexha për një televizion të huaj është shprehur: “Zemra ime është gjak shqiptari” , kujtojmë se në nentorin e vitit të kaluar Rexha i erdhi në ndihmë Shqipërisë pas termetit që shkaktoj shumë humbje. Shkruan gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë