Loading…

Xhihadistët sirianë ikin nga burgu pas tërmetit

  • 07/02/2023 | 12:56

Xhihadistët sirianë ikin nga burgu pas tërmetit

Të paktën 20 të burgosur në një burg sirian – që besohet se janë xhihadistë – janë arratisur pasi tërmeti dëmtoi objektin, ka thënë një burim për Agence France-Presse (AFP).


Burgu në qytetin Rajo pranë kufirit turk kishte rreth 2,000 të burgosur, me rreth 1,300 prej tyre të dyshuar si luftëtarë të IS-it, tha një zyrtar në burg. Ai mban gjithashtu luftëtarë nga forcat e udhëhequra nga kurdët.

Tërmeti i së hënës me magnitudë 7.8 – i cili u pasua nga dhjetëra pasgoditje në rajon – shkaktoi dëme duke përfshirë çarje të mureve dhe dyerve, transmeton Klankosova.tv.

“[Të burgosurit] filluan të kryenin kryengritje dhe morën kontrollin e pjesëve të burgut.”

“Rreth 20 të burgosur u larguan… të cilët besohet se janë militantë të Shtetit Islamik”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë