Loading…

Weber: Berlini synon që dialogun ta kthejë ‘në start’

  • 27/04/2019 | 17:49

Weber: Berlini synon që dialogun ta kthejë ‘në start’

Qëllimi kryesor i takimit në vijim në Berlin është që t’i “ristartojë” bisedimet, mendon bashkëpunëtori i lartë i Këshillit për demokratizimin e politikës Bodo Weber, transmeton Gazeta Metro.

Weber mendon se qëllimi i samitit është që të zgjidhet konflikti i cili është krijuar për shkak të “mënyrës shumë të papërgjegjshme politike” në të cilën shefja e diplomacisë së Bashkimit evropian Federic Mogherini dhe ekipi i saj “e kanë tërhequr” dialogun në kontestin për këmbimin e territoreve e taksave.

Weber thotë se në fokus të takimit, në të cilin do ta marrë pjesë edhe kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryetari i Francës Emmanuel Macron, do të jetë ngjallja e sërishme e dialogut, ndërsa për “European ëestern Balkans” (EWB) ai ka thënë se në të vërtetë ideja më problematike është ajo për ndryshimin e kufijve, transmeton B92./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë