Loading…

Vuqiq reagon ndaj emërimit të Gotovinës

  • 18/11/2016 | 17:07

Vuqiq reagon ndaj emërimit të Gotovinës

Kryeministri serb Aleksandar Vuqiq ka reaguar ndaj emërimit të ish-gjeneralit kroat Ante Gotovina në postin e këshilltarit qeveritar, shkruajnë mediat serbe.

Vuqiq tha se “e ka kuptuar mesazhin” që dërgoi Kroacia kur e emëroi ish të akuzuarin nga Tribunali i Hagës për krime lufte.

“Me siguri se serbët e dëbuar nga Krajina dhe Kroacia nuk mund të jenë të lumtur”, tha Vuqiq. “Nuk dua të dëmtoj marrëdhëniet tona me Kroacinë, por ne e kemi marrë qartë mesazhin e dërguar nga ata me rastin e caktimit të Gotovinës”.

Ante Gotovina u caktua këshilltar për siguri në Ministrinë kroate të Mbrojtjes gjatë kësaj jave.

Ai ishte dënuar nga Tribunali i Hagës për krime lufte dhe më 2011 iu caktuan 24 vjet burg për pjesëmarrje në operacionin ‘Stuhia’ gjatë luftës në Kroaci më 1995.  Por, ky vendim u shpalli pavlefshëm një vit më vonë kur apeli e liroi atë. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë