Loading…

Vuçiq flet pas dënimit me burg të kriminelit Mladic, përmend Haradinajn

  • 08/06/2021 | 23:43

Vuçiq flet pas dënimit me burg të kriminelit Mladic, përmend Haradinajn

Presidenti serb, Aleksander Vuçiq ka lëshuar një deklaratë pas dënimit me burg të përjetshëm për kriminelin serb, Ratko Mlladiq.


Vuçiq në Këshillin e Sigurimit ka thënë se Serbia do që qytetarët e vetë ta vuajnë dënimin në Serbi, shkruan lajmi.net.

Madje ka përmendur edhe kryetarin e AAK-së, njëherit ish-komandant i UÇK-së në zonën e Dukagjinit, si një person që nuk është dënuar, duke aluduar se nuk janë zbardhur krimet që ai pretendon.

“Krimet kundër serbëve nuk janë ndëshkuar. Haradinaj, Oriq dhe Gotovina nuk janë dënuar. Shumë krime në Kroaci, Bosnjë dhe Hercegovinë dhe Kosovë nuk janë hetuar”, është shprehur ai.

Ai ka pohuar se Serbia është akuzuar se nuk i ka kryer obligimet e saj lidhur me Vjerica Radet dhe Petroo Jojiq.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë