Loading…

Vucic takon kryetarin e Kinës, thuhet të kenë biseduar edhe për Kosovën

  • 25/04/2019 | 08:45

Vucic takon kryetarin e Kinës, thuhet të kenë biseduar edhe për Kosovën

Kryetari i Kinës Xi Jinping e ka pritur kryetarin e Serbisë Aleksandar Vucic në Shtëpunë e madhe në Pekin dhe me të ka biseduar për marrëdhëniet bilaterale,

Në fokus të bisedimeve, siç ka paralajmëruar më herët Vucic, kanë qenë para së gjithash bashkëpunimi i dy vendeve dhe Kosova, tranmseton Tanjug-u.

Vucic, sipas agjencisë serbe, ka vlerësuar se Serbinë e Kinën i lidh miqësi e çeliktë.

“Mirënjohje të madh ju kam borxh Ju personalisht dhe RP të Kinës për gjithçka që keni bërë për Serbinë”, ka shkruar në Tëitter Vucic bashkë me fotografinë nga takimi.

Po ashtu, Vucic e ka ftuar kryetarin kinez ta vizitojë Serbinë, ndërsa pas takimit janë nënshkruar shumë marrëveshje bilaterale, të cilat duhet të shtojnë bashkëpunimin e dy vendeve./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë