Loading…

Vjen një lajm i mirë për ata që duan vetura: Mund të blejnë më të vjetra se 10 vjet

  • 02/10/2018 | 14:35

Vjen një lajm i mirë për ata që duan vetura: Mund të blejnë më të vjetra se 10 vjet

Deputeti nga radhët e AAK’së, Muharrem Nitaj, nëpërmjet një Facebook’u, ka bërë të ditur për disa ndryshime në lidhje me automjetet.


Nitaj ka thënë se tash e tuje bashkë me bartjen e pronësisë së automjetit do të bartet edhe regjistrimi.

Për këtë është votuar në Komisionin për Zhvillimin Ekonomik, shkruan gazetametro.net

“Në Komisionit për Zhvillim Ekonomik, sot është votuar që bashk me bartjen e pronësisë së automjetit të bartet edhe rregjistrimi i mbetur”, ka shkruar Nitaj.

Përveç kësaj, është votuar edhe për liberalizimin e tregut të kontrolleve teknike.

“Është votuar për liberalizimin e tregut të kontrolleve teknike.
Kjo nënkupton që qytetarët mund ta bëjnë kontrollin teknik të automjetit në gjithë territorin e Kosovës e jo veç në komuën e caktuar, siç ka qenë deri me tani” ka thënë ai.

Gjithashtu, është hequr kufizimi për certifikimin e kontrolleve të reja teknike.

”Poashtu është hequr kufizimi për certifikimin e kontrolleve të reja teknike.

Dhe së fundi është votuar që kufiri i vjetërsisë së automjeteve të importuara të rritet nga 10 në 15 vjet!
Jam i bindur se këto amandamente do ta marrin mbështetjen edhe në Senacë Plenare”, ka thënë Nitaj.

Ndryshe, ky miratim në komision kërkon votën e deputetëve në seancë për t’u konsideruar i miratuar. /gazetametro.net 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë