Loading…

Vizat s’u hoqën, Italia i lehtëson procedurat: Ne s’kemi frikë nga rritja e numrit të emigrantëve

  • 29/06/2022 | 18:10

Vizat s’u hoqën, Italia i lehtëson procedurat: Ne s’kemi frikë nga rritja e numrit të emigrantëve

Nënsekretari i Ministrisë italiane të Punëve të Jashtme, Benedetto Della Vedova, deklaroi të mërkurën se Italia e mbështet liberalizimin e vizave për Kosovën, duke shtuar vendi i tij mund ta thjeshtësojë procesin e marrjes së vizave Italiane për kosovarët deri në liberalizim.


Ai të mërkurën në një konferencë për media në Prishtinë, tha së heqja e vizave do të ishte e rëndësishme për marrëdhëniet kulturore, ekonomike e për studentët që duan të studiojnë jashtë.

“Ajo çka mund të bëjmë si Itali deri të ndodhë liberalizimi është thjeshtësimi sa më shumë i procedurave për ata që kërkojnë viza të Italisë. Nuk mund të përgjigjem për dyshimet që kanë vendet tjera. Personalisht nuk kam frikë nga rritja e numrit te emigrantëve, por janë disa parti në Evropë qe e shohin si problem. Disa çështje që nuk priten kanë ndodhur me sulmin e pa justifikueshëm të Rusisë mbi Ukrainën”, deklaroi Vedova.

Ai shtoi se qasja e Kosovës në dialogun me Serbinë është e sinqertë, ndërsa sipas tij, Italia e përkrah përfshirjen e Bashkimit Evropian në gjetjen e zgjidhjes.

“Qasja e sinqertë e Kosovës në këtë dialog. Nuk e konsiderojmë të nevojshëm një emisar të veçantë, për me rendësi të arrihet deri tek qëllimi”, shtoi ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë