Loading…

Virologu italian jep lajmin e mirë: Jemi drejt fundit të pandemisë

  • 08/02/2022 | 22:45

Virologu italian jep lajmin e mirë: Jemi drejt fundit të pandemisë

Virologu i njohur Italian, Sergio Abrignani thotë se varianti ‘Omicron’ po shënon fundin e pandemisë.


Sipas tij nëse nuk shfaqet një variant më ngjitës do të mund të rifitojmë të gjitha liritë që kemi humbur në këto 2 vite pandemi.

Megjithatë ai beson se vështirë se mund të shfaqet një variant më ngjitës se ai i Omicron. Me shumë gjasa variantet e Omicronit, si i pari dhe ashtu i dyti do ta shndërrojnë Covidin në një virus endemik.

Virusi nuk zhduket por vazhdon të qarkullojë duke shkaktuar një numër të kufizuar rastesh.

Dhe e gjitha kjo falë vaksinave.

“Sot, me 85% të popullsisë të vaksinuar, praktikisht kemi rifilluar plotësisht jetën normale. Të gjithë ata qytetarë të cilët janë pajisur me pasaportën shëndetësore nuk janë të përjashtuar nga aktivitet e jetës së   përditshme “

I pyetur nëse duhet të një dozë e katërt për të qenë më të mbrojtur nga Covid-19, Sergio Abrignani shprehet se nuk ka kuptim. Ai përmendi shembullin e qeverisë izraelite ku tha se nuk është ofruar një forcim i madh i imunitetit aq sa  dhe vetë agjencia e EMA’së u detyrua të mos e  autorizonte  atë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë