Loading…

Vijnë dështimet e para të Tesla në Gjermani, prodhimi shumë i ngadaltë

  • 04/07/2022 | 11:56

Vijnë dështimet e para të Tesla në Gjermani, prodhimi shumë i ngadaltë

Vetëm tre muaj pas hapjes, shefi i Tesla-s, Elon Musk, duhet të mbyllë përkohësisht fabrikën e tij të makinave në Brandenburg. Për shkak se prodhimi është shumë i ngadaltë, proceset e punës duhet të ndryshohen në të ardhmen e afërt, transmeton Gazeta Metro.


Tesla planifikon të prodhojë 500,000 makina elektrike Model Y në Grünheide çdo vit. Megjithatë, deri më tani, fabrika e cila ndodhet në periferi të Berlinit ka qenë në gjendje të prodhojë vetëm 1000 makina në javë, ose vetëm rreth 10% e planifikimeve.

Imazhet mbi fabrikë nga droni, tregojnë se shumë makina duhet të ripunohen përpara dorëzimit për shkak të defekteve.

Prandaj, në fillim të korrikut, Tesla duhet të ndërpresë operacionet për dy javë, raporton revista e specializuar “Teslamag”.

Sipas punonjësve, pas pushimit të prodhimit, puna duhet të kryhet në tre turne në vend të dy turneve.

Deri më tani, motorët janë furnizuar nga Kina. Fabrika e Shangait ishte e papunë në pranverë për shkak të Coronës. Dhe për këtë rezultatet e Tesla ishin katastrofale, ajo shiti 17% më pak Model 3 dhe Y në tremujorin e dytë sesa ishte planifikuar, shkruan BILD.

Problemi më i madh mbetet rekrutimi i punonjësve – si kudo tjetër. Sipas Ministrit të Ekonomisë të Brandenburgut, Jörg Steinbach, Tesla punëson 400 deri në 500 njerëz në muaj.

Deri në fund të vitit, fuqia punëtore duhet të rritet nga rreth 4,500 në 9,000 vende pune. Gjithashtu edhe bateritë do të prodhohen në Grünheide./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë