Loading…

Vezët kanë kolesterol por nuk e rrisin atë

  • 06/02/2023 | 17:21

Vezët kanë kolesterol por nuk e rrisin atë

Është e vërtetë që vezët janë të pasura me kolesterol.


Në fakt, një vezë e vetme përmban 212 mg, që është mbi gjysmën e asaj që duhet marrë në ditë të rekomanduar prej 300 mg.

Sidoqoftë, është e rëndësishme të mbani në mend se kolesteroli në një dietë jo domosdoshmërisht ngre kolesterolin në gjak.

Mëlçia në të vërtetë prodhon sasi të mëdha të kolesterolit çdo ditë të vetme. Kur e rritni konsumimin e kolesterolit dietik, mëlçia juaj prodhon më pak kolesterol.

Sidoqoftë, përgjigja ndaj ngrënies së vezëve ndryshon midis individëve.

Në 70% të njerëzve, vezët nuk rrisin aspak kolesterolin

Në 30% të tjera vezët mund të rrisin butësisht kolesterolin total dhe LDL

Sidoqoftë, njerëzit me çrregullime gjenetike si hiperkolesterolemia familjare ose një variant gjen i quajtur ApoE4 duhet të kufizojnë ose shmangin vezët.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë