Loading…

Veteranët kroatë nderojnë UÇK’në në përvjetorin e Betejës së Vukovarit

  • 19/11/2020 | 12:43

Veteranët kroatë nderojnë UÇK’në në përvjetorin e Betejës së Vukovarit

Në përvjetorin e Betejës së Vukovarit, dje koatët kanë valvitur edhe flamrurin e UÇK’së. Si edhe dihet se në luftën e Kroacisë për liri kanë marrë pjesë edhe shumë kosovarë, mes tyre edhe heroi i Kosovës, Bekim Berisha, i njohur si Abeja, dhe gjenerali dhe politikani kosovar Agim Çeku, shkruan Gazeta Metro.


Kroatët dje duke nderuar këtë betejë kanë shpalosur edhe flamurin e UÇK’së, në shenjë nderimi.

Kujtojmë, që Beteja e Vukovarit ishte një 87-ditor rrethimi i Vukovarit në Kroacinë lindore nga Ushtrisë Popullore Jugosllave, mbështetur nga forca të ndryshme paramilitare nga Serbia, në mes të gushtit dhe nëntor 1991.  Para Luftës Kroate e Pavarësisë, qyteti barok ishte një komuniteti i begatë, të kroatëve, serbëve, dhe grupeve të tjera etnike.

Vukovari u mbrojt me rreth 1.800 ushtarë të armatosur lehtë të Gardës Kombëtare Kroate dhe vullnetarë civile, kundër 36.000 ushtarëve jugosllave dhe paramilitarët serbë të pajisur me forca të blinduara të rënda dhe artileri. Gjatë betejës, predha dhe raketa u qëlluan në qytet në një normë prej 12.000 për ditë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë