Loading…

Veteranët e UÇK’së reagojnë për arrestimin e Haradinajt

  • 04/01/2017 | 21:33

Veteranët e UÇK’së reagojnë për arrestimin e Haradinajt

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka reaguar ndaj arrestimit të kreut të AAK-së, Ramush Haradinaj, që u bë sot nga policia franceze me urdhërarrest nga Serbia.


Ata ritheksojnë se akuzat e bëra ndaj luftëtarëve të UÇK’së deri më tani, kinse për krime lufte, kanë bazën tek, siç e kanë quajtur ata, pushtuesi serb.

“E ritheksojmë se të gjitha akuzat e bëra ndaj luftëtarëve të UÇK-së, për kinse krime lufte, kanë qenë dhe janë politike dhe bazën e kanë tek pushtuesi serb, i cili në vend se të ndiqet penalisht për krimet e gjenocidin që ia ka shkaktuar popullit shqiptar, është falur nga gjykatat vendore dhe ndërkombëtare, për shkak të kompromiseve e interesave politike.

Organizata e veteranëve kërkojnë nga Ministria e Drejtësisë së Kosovës, që të vendos sa më shpejtë kontakte me autoritetet franceze , që Haradiaj të lirohet sa më parë.

” Kërkojmë nga Ministria e Drejtësisë së Republikës së Kosovës, që të vendos sa më shpejt kontaktet me autoritetet franceze, me qëllim që z. Haradianj të lirohet sa më parë”./Gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë