Loading…

Vetëm kodi +383 do të jetë në Kosovë pas 15 janarit të 2019

  • 13/11/2018 | 13:40

Vetëm kodi +383 do të jetë në Kosovë pas 15 janarit të 2019

Kodi i ri telefonik +383 do të fillojë implementim e saj të plotë pas 15 janarit të vitit 2019 njofton AKREP.


Operatorëve telefonik privatë ju është dhënë afat që deri në 15 janar të 2019 të kryejnë të gjitha obligimet dhe të implementojnë kodin +383, pasi nuk do të ketë më shtyrje të këtij afati, po thotë Kreshenik Gashi, kryetari të Bordit të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare, njofton gazetametro.net.

Gashi tha se ARKEP nuk ka pranuar zgjatje të afatit për përdorimin e kodeve tjera, por vetëm të +383.

‘Me fillimin përdorimit vetëm të kodit +383, IPKO konsideron se mund të ketë humbje komerciale, ndërsa VALA nuk ka investuar në rrjetin e saj”, tha Gashit në RTK.

Gashi ka thënë se afati i implementimit të këtij kodi ka qenë 18 muaj dhe operatorët kanë pasur mundësi të bëjnë këtë, në të kundërtëni operatorët i presin ndëshkime në mënyrë automatike, njofton gazetametro.net.

Dënimet  do të ketë dënime nga 10 mijë euro, por ato mund të shkojnë deri në 150 mijë euro./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: i[email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë