Loading…

Vetëm 10 vende në botë nuk janë në konflikt

  • 28/12/2016 | 12:14

Vetëm 10 vende në botë nuk janë në konflikt

Për shkak të luftërave, bota është duke u shndërruar në një vend çdo herë e më shumë në një rrezik gjithëpërfshirës, dhe tani vetëm 10 shtete konsiderohen si tërësisht të lira nga konflikti, transmeton Gazeta Metro.


Si pasojë e konflikteve në Lindjen e Mesme, mungesa e zgjidhjes së krizës së refugjatëve dhe rritja e vdekjeve nga incidentet terroriste kanë kontribuar që bota të jetë më pak paqësore në 2016, për dallim nga viti i kaluar.

Sipas Institutit për Ekonomi dhe Paqe, që përpilon këtë indeks tashmë prej 10 vitesh, vetëm Botsëana, Kili, Kosta Rika, Japonia, Mauritania, Panamaja, Katari, Zvicra, Uruguai dhe Vietnami nuk janë në konflikt./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë