Loading…

Veseli: Është interes strategjik i Kosovës ta ratifikojmë demarkacionin (Video)

  • 21/02/2017 | 20:24

Veseli: Është interes strategjik i Kosovës ta ratifikojmë demarkacionin (Video)

Është interes strategjik i popullit dhe shtetit të Kosovës, që sa më shpejtë të ratifikohet marrëveshja me një shtet mik siç është Mali i Zi


Kështu tha kryeparlamentari Kadri Veseli, i pyetur nga Ekonomia Online pasi komisioni për matjen e territorit doli me raport, e në të cilin u gjet se Kosova me demarkacion nuk humb territor, porse Qakorri mbetet jashtë Kosovës.Veseli tha se Kosova ka nevojë të përmbush obligimet e veta të cilat i ka si shtet i pavarur dhe sovran, duke bërë thirrje edhe një herë për ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi.

“Kosova ka nevojë të përmbush obligimet e veta të cilat i ka si shtet i pavarur dhe sovran dhe ka nevojë ta shënjojë kufirin e vet në procesin e forcimit të sovranitetit. Momentin kur e ratifikojmë demarkacionin me Malin e Zi, do të kemi vetëm një pjesë të territorit të pa përcaktuar, atë me Serbinë”, tha ai.

Ai siguroi se me Malin e Zi do të ketë vetëm partneritet dhe fqinjësi të mirë, duke pohuar se asnjëra palë nuk ka pretendime territoriale, por vetë raporte si dy vende të pavarura dhe sovrane.

“Mali i Zi nuk guxon assesi të rrëshqet në influencën pro serbe dhe presionit i cili po ushtrohet nga çarqet proruse. Këtë ne si Kosovë e ndjekim si shqetësim dhe njëkohësisht e sigurojmë Malin e Zi se me Kosovën do të ketë vetëm partneritet dhe fqinjësi të mirë dhe se nuk kemi pretendime territoriale si dy vende të pavarura dhe sovrane”, tha Veseli.

Kryeparlamentari Veseli këto deklarata i bëri në Tiranë ku qëndroi për vizitë dyditore, më ç’rast u prit nga krerët shtetërorë, por edhe liderë të partive politike.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë