Loading…

Versioni urban i ‘Lada 4X4’ (Foto)

  • 06/02/2017 | 13:59

Versioni urban i ‘Lada 4X4’ (Foto)

Prodhuesi rus i makinave “AvtoVAZ” ka filluar eksportin e makinave në tregun më të madh të veturave në botë në Kinë, raporton “Life.ru”, transmeton gazetametro.net.

Kompania gjithashtu ka filluar shitjen e makinave në Emiratet e Bashkuara Arabe, në një përpjekje për t’u hedhur në tregun e Lindjes së Mesme dhe për të konkuruar me prodhimet europiano-perëndimore të veturave.

base_photo_img_hd6c09

Modeli më i ri dhe më ambicioz që po eksporton Rusia është “Lada 4×4 SUV”.

Eksportet drejt Kinës filluan në janar të vitit 2017. Në këtë fazë, “Lada 4×4 SUV” janë disa dhjetëra mijëra copë auto që kanë nisur shitjen.

5891ae51c46188d8568b458d

Në Rusi një “Lada 4×4 SUV” kushton rreth 8550 dollar. Aktualisht linja e prodhimit e spostuar në Kazakistan, së shpejti do të prodhojë një linjë prej 120 mijë veturave në vit.

Përveç “Lada 4×4”, do të jenë edhe modele të tjera si “Lada Granta” dhe “Lada Kalina” me planet për të ndërtuar modele të reja si “Lada Vesta” dhe “Lada Xray”.

lada-niva-4x4-15

 

Sipas ekspertit të tregut të makinave pranë “VTB Capital”, Vladimir Bespalov, në vitin 2016, “AvtoVAZ” eksportoi 20 mijë makina, por këtë vit ka për qëllim ta rrisë prodhimin me 50%. Ajo ka një pjesë të qëndrueshme të tregut në vendet e Azisë dhe Europës Lindore dhe gjithashtu shet makina në Gjermani, Iran, Siria, Egjipt, Hungaria, në Republikën Çeke, Mongoli, si dhe në vendet e Azisë Jug-lindore./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë