Loading…

Vërshimet u shkaktojnë shumë dëme krushjanëve (Foto)  

  • 09/11/2016 | 21:10

Vërshimet u shkaktojnë shumë dëme krushjanëve (Foto)  

Reshjet e shiut që kanë rënë pa ndërprerë natën e mbrëmshme dhe kanë vazhduar edhe paraditën e sotme kanë shkaktuar dëme anembanë Kosovës.

Dëme të mëdha u kanë shkaktuar edhe banorëve të fshatit Krushë e Madhe të Rahovecit. Kryetari i këtij fshati Selami Hoti, përmes një publikimi në rrjetin social Facebook ka treguar se si pasojë e reshjeve të shiut ka pasur rrëshqitje dheu tek shkolla e mesme “Ukshin Hoti” në këtë fshat dhe janë dëmtuar disa prona familjare, transmeton gazetametro.net.

“Ndër më të dëmtuarit janë qytetarët në lagjet e pjesës së poshtme të fshatit për shkak të mbylljes së kanalizimit. Njëri ndër ta është edhe z. Avni Fetah Hoti të cilit përsëri edhe me këto vërshime i është dëmtuar plotësisht kati përdhesë. Dëmet e bëra janë edhe në dhjetra hektarë të mbjellura me kultura vjeshtore si pasojë e daljes nga shtrati të prrockës e cila ka patur të pastrohet që në pranverë, por edhe nga papërgjegjësia e qytetarëve të cilët nuk përkujdesen për kanalizimin dhe prrockat duke hedhur mbeturinat përgjatë rrjedhës së tyre”, ka shkruar Hoti në Facebook.

Ai, pos njoftimit ka falënderuar banorët për punën e tyre vullnetare por edhe zyrtarët komunalë për punën që kanë bërë në kalimin e kësaj situate.

Hoti ka ftuar banorët e Krushës  që të lajmërojnë dëmet e shkaktuara sepse që nesër, një komision komunal do të bëj vlerësimin e dëmeve./gazetametro.net

vershimet-ne-krushe-2 vershimet-ne-krushe-3 vershimet-ne-krushe-4 vershimet-ne-krushe

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë