Loading…

Vepra e kompozitorit kosovar Trimor Dhomi premierë në Vjenë

  • 02/05/2019 | 17:39

Vepra e kompozitorit kosovar Trimor Dhomi premierë në Vjenë

Kompozimi i operës nuk është i zakonshëm në Kosovë, por një vepër nga një kompozitor nga Prishtinë është përzgjedhur që të jepet premier në Vjenë, pasi u anashkalua nga institucionet shtetërore tona, transmeton Gazeta Metro.


Megjithëse vjen nga një vend ku kompozitorët e operave janë shumë të rrallë, kompozitori i muzikës klasike, kompozitori i filmit dhe teatrit në Prishtinë, dhe profesori Universitar Trimor Dhomi është një nga katër aplikuesit e përzgjedhur nga e gjithë bota, puna e të cilëve do të jepet premierë në Vjenë në qershor të këtij viti.

Frymëzuar nga historitë e fëmijëve refugjatë sirianë, është shumë e rëndësishme që Dhomi, si një ish-refugjat, të jetë zgjedhur si kompozitor nga Kosova, opera e të cilit ka një karakter sirian dhe dy personazhe të tjerë që janë refugjatë nga lufta e Kosovës në 1999.

Ai i tha BIRN-it se ai shpreson se opera do të ketë një ndikim, “jo për opera, por për rëndësinë e këtyre personazheve, të këtyre tregimeve”.

Projekti që u zgjodh nga Festivali i Muzikës Verore të Vjenës ishte injoruar më parë nga Ministria e Kulturës e Kosovës, ku kompozitori aplikoi për mbështetje.

“Projekti im nuk u mbështet, nuk u komentua, madje nuk u vlerësua; përkundrazi, puna ime është fyer”, ka thënë Dhomi, duke kujtuar se si i ishte thënë nga një prej anëtarëve të komisionit ministror se  ishte një punë shumë e keqe”.

Frymëzuar nga historitë e refugjatëve

Opera erdhi pasi kompozitori lexoi artikuj nga organizata humanitare Merci Corps – intervistat e refugjatëve sirianë, veçanërisht ata që jetonin në kampe në Jordani.

Kampi i refugjatëve në Jordani të Zaatarit, i hapur që nga viti 2012, strehon rreth 80,000 sirianë.

Duke kujtuar përvojën e tij si një refugjat i luftës në Kosovë, Trimori tha se e kuptoi ndjenjën “kur askush nuk ju pranon”.

“Ju e shikoni veten në një fushë me nënën, babanë, gjyshen, vëllain, motrën, fqinjin, kushërinjtë, miqtë, njerëzit që nuk njihni por jeni pranë jush dhe qindra mijëra nën shi dhe borë”, ka thënë ai.

“Kishte lindje, vdekje dhe gjithçka”.

Përpjekja e tij e parë për të ndihmuar fëmijët e refugjatëve të paraqitur në faqen e internetit të Merci Corps ishte me një donacion.

“Po plotësoja të dhënat e kërkuara … dhe kur klikova ‘paraqisni vendi juaj’, “Kosova nuk ka të drejtë për dhurim” mu shfaq në ekranin tim”, ka thënë Trimor Dhomi.

Ai tha se ndihej sikur fëmijët refugjatë sirianë po e thërrasin atë për të bërë diçka për ta.

Dhomi i shndërroi shqetësimet e tij në një proces krijues i cili përfundimisht u bë vepra e tij.

“Fillimisht filloi si poezi, as nuk e njihja formën, pastaj ishte si një ide e këngës dhe menjëherë pashë se ishte shumë më i madh se ajo dhe nga ai moment mendova se ndoshta vetëm një opera apo diçka e ngjashme mund të hapë atë derë që unë nuk mund të hap përmes një faqe interneti”, ka thënë ndër të tjerash me plotë emocion Dhomi.

“Kur i pashë ato fotografi të fëmijëve sirianë dhe kur i lexoja këto tregime, pashë secilin prej nesh në këtë fushë në një kamp refugjatësh. Ne qëndruam vetëm për tre muaj, por në Siri dhe Jordani, ka njerëz që kanë qenë refugjatë për vite”, shtoi ai.

Një rrugë e vështirë për në Vjenë

Dërgimi i punës së tij në Vjenë nuk është suksesi i vetëm ndërkombëtar që ka pasur Dhomi. Ai është gjithashtu i njohur si kompozitor për filmin ‘Shok’, i cili ishte filmi i parë i nominuar nga Oskar në 2016.

Por, duke ardhur nga një vend i izoluar si Kosova, ai u përball me shumë pengesa.

Puna e tij simfonike në një ëndërr është pjesë e një disku të dyfishtë me muzikë orkestrale nga 12 kompozitorë të gjallë nga e gjithë bota.

“CD-ja regjistrohet nga kompania amerikane ALBAZE Records, e cila ka fituar katër Grammy, ndërsa është ekzekutuar nga Brno Philharmonic Orchestra në Republikën Çeke”, ka thënë ai.

Megjithëse ai ishte i ftuar në Republikën Çeke nga një institucion shtetëror siç është  Filarmonia e Brno-s, Dhomi nuk mund të ishte prezent për regjistrimin e simfonisë së tij, sepse ambasada çeke në Shkup nuk i dha atij një vizë udhëtimi.

Arsyeja e vetme që ai u dha nga zyrtarët e ambasadës ishte se ata nuk ishin të sigurt për informacionin për arsyen e vizitës së tij, pavarësisht se ftesa u dërgua personalisht nga drejtori i Filarmonisë së Brno-s.

“Në atë moment u ndjeva si një kriminel”, ka thënë Trimor Dhomi.

Si pasojë, ai ndihmoi në regjistrimin e simfonisë së tij përmes Skype.

Brengat e tij për pjesëmarrjen në realizimin e operës së tij Vjenë nuk janë vetëm krijuese, ai gjithashtu brengoset se si do ta mbuloj financiarisht qëndrimin e tij atje, pasi që shteti nuk ka bërë asnjë hap për ta përkrahur.

Ai gjithashtu shprehu zhgënjimin e tij rreth asaj se si trajtohet muzika klasike në Kosovë dhe sa pak përparim ka pasur.

“Është vetëm një rreth që kur mendoni se diçka ndryshoi, e shihni veten pas një viti në të njëjtën pikë. Ky është niveli i muzikës klasike me ne”, ka thënë Dhomi.

I pyetur nëse do të largohej nga vendi, Dhomi, i cili gjithashtu është profesor i universitetit, tha se nëse kjo është e vetmja mënyrë për të krijuar, ai do ta konsideronte atë.

“Kam nevojë për ajër dhe oksigjen të pastër artistik. Nëse krijimet e mia shpirtërore, artistike dhe mendore nuk vlerësohen, por refuzohen, atëherë unë do të shkoj sepse vetëm ai lloj ajri më mban gjallë”./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë