Loading…

Vendet të cilat votuan kundër anëtarësimit të Kosovës në Interpol

  • 21/11/2018 | 12:16

Vendet të cilat votuan kundër anëtarësimit të Kosovës në Interpol

Në Dubai, dje, u mbajt votimi në Asamblenë e Përgjithshme të Interpolit për kërkesën e Kosovën për anëtarësim në organizatë.


Në raundin e parë të votimit morën pjesë 154 delegacione, nga të cilat 76 votuan pro kurse 56 votuan kundër dhe 22 abstenuan, shkruan gazetametro.net

Ndërsa, në raundin e dytë në votim morën pjesë 20 delegacione më pak; 135 vende, prej të cilave 68 votuan pro, kundër ishin 51 dhe abstenuan 16 vende.

Kundër pranimit të Kosovës në Interpol votuan këto vende:

Republika Jugafrikane

Angola

Argjentina

Azerbajxhani

Bjellorusia

Bolivia

BeH

Botsuana

Brazili

Kamboxhia

Kameruni

Kili

Kina

Qipro

Kongo

Kuba

Eritreja

Spanja

Greqia

Grënada

Guineja

Guineja Ekuatoriale

Ishujt Solomon

Indonezia

Iraku

Irani

Kenia

Kirgizia

Laosi

Libani

Malajzia

Maroku

Mauriciusi

Meksika

Moldavia

Mongolia

Mozambiku

Mianmari

Namibia

Nepali

Uganda

Peru

Filipine

Republika Dominikane

RD Kongo

Rumania

Rusia

Serbia

Sudani

Siria

Tunizia

Merret vesh se për pranimin e Kosovës në Interpol nga vendet e rajonit kanë votuar: Mali i Zi, Sllovenia, Kroacia, Maqedonia e Bullgaria, ndërsa Hungaria ka abstenuar. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë