Loading…

Vendet e fshehta ku kanë jetuar Kalorësit Tempelarë (Foto)

  • 08/03/2017 | 15:17

Vendet e fshehta ku kanë jetuar Kalorësit Tempelarë (Foto)

Shpellat në Shropshire dikur ishin një vend i pelegrinazhit dhe adhurimi për ndjekësit e Kalorësve Templarë, një forcë e frikshme lufte gjatë kryqëzatave që ndërtuan një bazë të fuqishme ndërkombëtare me reputacionin e tyre.

1488903902_2

Shumë kohë më parë këto shpella përdorur si një vend ceremonial për ndjekësit e një sekti fetar të fshehtë, këto janë shpellat nëntokësore që ofronin një strehë të sigurt, pasi udhëheqësit e botës së lirë shkatërruar brutalisht bazat e pushtetit të grupit, përcjell gazetametro.net.

3e08bf4300000578-0-image-a-28_1488891048699

Besohet se këto shpella janë bërë 700 vite më parë, ose nga ndjekësit e tyre ne shekullin e 17’të.

1488903939_6

Shpellat e paprekura datojnë në një kohë kur kalorësit ishin shquar në prani të mbretit Filip IV i Francës, të frikësuar nga fuqia e tyre dhe nga borxhi që u kishte, ai u përpoq që ta shpërndante këtë grup./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë