Loading…

Vdes Loretta Lynn, ikona e muzikës ‘country’

  • 04/10/2022 | 21:03

Vdes Loretta Lynn, ikona e muzikës ‘country’

Ikona e muzikës ‘country’, Loretta Lynn, ka ndërruar jetë në moshën 90 vjeçare.


Këngëtarja ka vdekur të martën në shtëpinë e saj në Hurricane Mills të Tennessee.

Vajza e një minatori të qymyrit nga Kentucky, këngët e sinqerta të të cilës për jetën dhe dashurinë si një femër në Appalachia e nxorën atë nga varfëria dhe e bënë një shtyllë të muzikës ‘country’.

Në një deklaratë të dhënë për Associated Press, familja e Lynn tha se ajo vdiq paqësisht mëngjesin e 4 tetorit 2022.

“Nëna jonë e çmuar, Loretta Lynn, ndërroi jetë paqësisht këtë mëngjes, më 4 tetor, në gjumë në shtëpi në fermën e saj të dashur në Hurricane Mills”, thuhet në deklaratën e familjes që ka kërkuar privatësi.

Lynn ishte nënë e katër fëmijëve përpara se ta fillonte karrierën në fillim të viteve të gjashtëdhjeta dhe këngët e saj pasqyronin krenarinë e saj për prejardhjen rurale në Kentucky.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë