Loading…

Vdes edhe djali tjetër i familjes refugjate afgane që hëngri kërpudha helmuese

  • 04/09/2021 | 08:23

Vdes edhe djali tjetër i familjes refugjate afgane që hëngri kërpudha helmuese

Fëmija i dytë i një familjeje refugjate afgane, e evakuuar nga Kabuli në Poloni, ka vdekur pas përdorimit të supës me kërpudha helmuese, të cilat familjarët, pa vetëdije për rrezikun, i kishim mbledhur në një pyll afër qendrës së karantinimit.


Djali 6-vjeçar iu nënshtrua para disa ditëve një operacioni urgjent për transplantimin e mëlçisë, por mjekët nuk arritën që ta shpëtonin. Vëllai i tij 5-vjeçar vdiq t enjten në spitalin kryesor për fëmijë në Varshavë, ku të dy ishin duke u trajtuar.

Motra 17-vjeçare e tyre u trajtua në spital dhe më pas u lirua në gjendje të mirë. Mjekët thanë se doza e helmit është më pak dëmtuese te të rriturit me masë më të madhe trupore, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

Dyshohet se familja e përbërë nga dy të rritur e katër fëmijë përgatiti supë me kërpudha shumë helmuese, të cilat i gjetën në një pyll përreth qendrës ku po qëndronin, afër Varshavës, përderisa po mbaheshin në karantinë të detyrueshme.

Prokurorët polakë janë duke e marrë në pyetje stafin e qendrës rreth ngjarjes si pjesë e një hetimi, i cili do të mund të çojë në akuza kriminale për neglizhencë dhe ekspozim të qëllimshëm të njerëzve ndaj një kërcënimi serioz për shëndetin ose jetën, tha Aleksandra Skrzyniarz, zëdhënëse e Zyrës së Prokurorit në Varshavë.

Ministri i Brendshëm i Polonisë, Mariusz Kaminiski, tha këtë javë se helmimi i kësaj familjeje është tragjedi, por se nuk ka rezultuar nga ndonjë neglizhencë në qendrën e karantinimit.

Autoritetet polake i kanë mohuar pretendimet e medieve se racionet e ushqimit në qendrën e karantinimit mund të kenë qenë të pamjaftueshme.

Ndryshe, Polonia e evakuoi këtë familje nga Afganistani me kërkesën e Britanisë së Madhe, pasi talibanët e morën kontrollin edhe në kryeqytetin Kabul. Babai i djemve tashmë të ndjerë kishte punuar për forcat britanike./Përktheu: Nasuf Abdyli

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë