Loading…

Vazhdon tensioni në Maqedoni: Ivanov refuzon kërkesën e Mogherinit

  • 03/03/2017 | 10:06

Vazhdon tensioni në Maqedoni: Ivanov refuzon kërkesën e Mogherinit

Situata në Maqedoni mbetet e tensionuar, pasi presidenti George Ivanov ka refuzuar kërkesën e përfaqësueses së Lartë të BE’së, Federica Mogherini, që t’i jepet mandati Zoran Zaevit për formimin e qeverisë së re.  


Ivanov ka refuzuar të pranojë kërkesën e Mogherinit, me arsyetimin se nuk mundet t’i jap mandatin dikujt që ka në plan të implementojë platformën e një shteti tjetër, duke aluduar në platformën e përbashkët të partive shqiptare të dakorduar në konsultim me kryeministrin shqiptar Edi Rama, përcjellë gazetametro.net.

Ivanov, po synon se platforma e partive politike shqiptare për dygjuhësinë, e cënon sovranitetin e Maqedonisë dhe e shkel Kushtetutën e këtij vendi.

Mogherini gjatë vizitës në Maqedoni ka kërkuar nga udhëheqësit politikë që të shmangin retorikën e cila e thellon krizën institucionale dhe i rrit tensionet etnike. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë