Loading…

Vazhdon mungesa e barnave në Kosovë

  • 07/02/2023 | 23:43

Vazhdon mungesa e barnave në Kosovë

Blerjet e barnave të listës esenciale në barnatoret private pranë QKUK-së janë të shpeshta.


Me recetat e përshkruara nga mjekët e QKUK-së, familjarët e pacientëve orientohen te barnatoret private që t’i blejnë barnat të cilat institucionet shëndetësore nuk arrijnë t’i sigurojnë.

Madje, mjekët në Klinikën e Pediatrisë, në mungesë të materialit shpenzues, detyrohen t’i ndajnë në gjysmë shpatullat për kontrolle të fytit.

Nga mungesat e medikamenteve elementare, nuk kursehen as pacientët e hospitalizuar.

Por, më të kushtueshmet janë barnat për sëmundjet malinje.

Në një përgjigje me shkrim, zyrtarë nga barnatorja qendrore thonë se vazhdimisht i furnizojnë klinikat në baza tremujore, por nuk japin detaje se cila prej tyre ka më shumë kërkesa dhe deri në çfarë mase përmbushen kërkesat.

Për vitin 2023, për Shërbimin Spitalor Klinik Universitar janë ndarë 139 milionë euro, 36 milionë prej tyre për barna dhe material shpenzues, 6 milionë më shumë se vitin e kaluar. /rtk

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë