Loading…

Varrimi i Rugovës në 5 fotografi (Foto)

  • 21/01/2017 | 10:07

Varrimi i Rugovës në 5 fotografi (Foto)

Sot u bën 11 vjet që kur presidenti historik, Ibrahim Rugova, ndërroi jetë pas vuajtjes nga kanceri. E, çdo vit radhazi në përvjetorët e vdekjes, Rugova kujtohet për kontributin e dhënë në arritjen e pavarësisë së Kosovës.


Gazetametro.net ju sjell varrimin e para 11 vitesh të presidentit Ibrahim Rugova:

_41259344_1coffincloseafp416
400px-tmk_ne_varrim
kos-rugova_condolences
piopo15252

 

Kosovo's President Ibrahim Rugova is seen in this photo taken Dec. 23, 2005, the last time he was seen in public. Rugova, who had been suffering from lung cancer, died on Saturday, Jan. 21, 2006 according to officials. Rugova had been at the forefront of ethnic Albanian demand for independence from Serbia since the early 1990s, when he started leading a nonviolent movement against the policies of Slobodan Milosevic, then president of Yugoslavia. (AP Photo / Visar Kryeziu)

Rugova vdiq më 21 janar të vitit 2006. Ai vuante nga kanceri në mushkëri./gazetametro.net.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë