Loading…

Varianti Omicron: Nesër dërgohen 30 mostra nga Kosova në Gjermani

  • 06/12/2021 | 13:14

Varianti Omicron: Nesër dërgohen 30 mostra nga Kosova në Gjermani

Drejtor i Departamentit të Mikrobiologjisë në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik të Kosovës (IKShPK), Xhevat Jakupi, ka konfirmuar për Paparacin se nesër do të dërgohen disa mostra në Gjermani, për analiza më të detajuara për variantin e ri të COVID-19, të quajtur Omicron.


Ai tha se deri nesër pritet të mblidhen mbi 30 mostra për testim që të dërgohen në këtë shtet evropian.

Ndërkaq, sa i përket se kur do të dalin rezultatet e këtyre mostrave, Jakupi tha se pas 10 ditësh.

“Nesër do të dërgohen mbi 30 mostra në Gjermani. Mostrat dërgohen atje dhe analizat cilindo variant e detektojnë“, deklaroi ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë