Loading…

Vajza 8 vjeçare u qëllua për vdekje: Familjarët fajësojnë policinë

  • 23/09/2019 | 10:27

Vajza 8 vjeçare u qëllua për vdekje: Familjarët fajësojnë policinë

Një vajzë 8-vjeçare, e cila u vra nga një plumb qorr në një qytet në Shantytown të ​​Rio de Janeiro u varros në mes të akuzave se ajo u godit nga autoritetet e policisë, transmeton Gazeta Metro.


Disa qindra njerëz morën pjesë në funeralin e Agatha Sales Felix, e cila vdiq pasi u qëllua në shpinë, ndërsa po hipte në një furgon në lagjet Complexo do Alemao.

Disa njerëz mbanin një flamur të madh që thoshte “Stop duke na vrarë”, duke iu referuar shqetësimit për përdorimin në rritje të forcës vdekjeprurëse nga policia braziliane. Autoritetet mbrojnë taktikat e tyre të rrepta, duke thënë se ata kanë kontribuar në një ulje të krimit të dhunshëm.

Vdekja e vajzës tronditi shumë brazilianë, edhe pse ata janë mësuar me nivele të larta dhune në shoqërinë e tyre.Banorët dhe familja e Feliks fajësojnë policinë lokale për vdekjen e saj, duke thënë se ata dëgjuan vetëm një goditje të vetme.

Sidoqoftë, oficerët e policisë thonë se ata  sulmuan nga drejtime të ndryshme dhe po i përgjigjeshin zjarrit. Ata nuk kanë thënë nëse një plumb policie vrau Feliksin.

Zyrtarët e shtetit thanë se të dielën prindërit e vajzës, si dhe shoferi i furgonit dhe dëshmitarët e tjerë, kanë dëshmuar, ndërsa oficerët e policisë do të dëshmojnë të hënën.Nuk ka raporte për viktima të tjera në incident.

Policia vrau 1,075 njerëz në shtatë muajt e parë të këtij viti në shtetin Rio, i cili ka një popullsi prej 17.2 milion njerëz, tregojnë shifrat zyrtare./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë