Loading…

Ushtria amerikane prodhon bazuka që rrëzojnë dronët, sa do të jetë çmimi

  • 13/06/2021 | 15:55

Ushtria amerikane prodhon bazuka që rrëzojnë dronët, sa do të jetë çmimi

Departamenti amerikan i Mbrojtjes, ka bërë thirrje për dizajn të ri të armës që do të mund të rrëzonte dronët e armikut nga toka, shkruan Popular Science.

Arma e parashikuar për përdorim sikurse bazuka antitank, vjen me një version më të vogël për mbajtje në kraharor.

Siç raporton PopSci, çdo njësi e ushtrisë është e interesuar për një zgjidhje mobile kundër fluturakeve pa pilot.

Sipas kërkesës që është bërë publike për opinionin, kërkohet “zgjidhja potenciale” në këtë fushë. Përkatësisht një pajisje e lirë dhe efikase që do të kontrollohej dhe të shkrepte nga toka.

Arma do të duhej të kushtonte 15.000 dollarë për njësi, edhe pse ende nuk dihet nëse shpenzimet e lansuesit dhe municionit janë shpenzime shtesë.

Versionet mekanike do të duhej të peshonin 24 kilogramë dhe të kushtojnë 37.000 dollarë amerikanë. Pentagoni gjithashtu kërkon që sistemi i saj kundër fluturakeve pa pilot, të mund të rrëzojë fluturaket nga një distancë prej të paktën 500 metrave.

Qeveria amerikane gjithashtu nuk ka hedhur poshtë mundësinë e përdorimit të laserit për rrëzimin e dronëve.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë