Loading…

Ushtaret femra izraelite do të ndalohen të shërbejnë si roje burgu

  • 30/09/2023 | 14:23

Ushtaret femra izraelite do të ndalohen të shërbejnë si roje burgu

Ushtareve femra izraelite do t’u ndalohet të shërbejnë si roje burgu të sigurisë së lartë pas njëra nga to u akuzua që ka kryer marrëdhënie seksuale me një të burgosur palestinez.


Mediat izraelite thonë se një ushtare pranoi se kishte intimitet fizik me një palestinez që thuhet se kishte kryer një sulm vdekjeprurës ndaj civilëve izraelitë, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Gruaja mendohet se ka qenë në shërbimin ushtarak, i cili është i detyrueshëm për shumicën e izraelitëve.

Të premten, shefja e Shërbimit të Burgjeve të Izraelit (IPS) Katy Perry dhe ministri i Sigurisë Kombëtare, Itamar Ben-Gvir njoftuan se ushtarët femra nuk do të shërbenin më në burgjet e sigurisë së lartë që mbajnë “terroristët” palestinezë.

Mediat izraelite cituan Ben-Gvir të thoshte se deri në mesin e vitit 2025 “asnjë grua e vetme ushtare nuk do të mbetet në krahët e të burgosurve të sigurisë”.

Vitin e kaluar, ministrat izraelitë urdhëruan një hetim pas një skandali në një burg, në të cilin pretendohej se të dënuarit palestinezë kishin sulmuar dhe përdhunuar ushtaret femra që shërbenin si roje burgu dhe se disa oficerë të lartë burgu kishin “shitur” rekrutët. /Klankosova.tv

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë