Loading…

Ushqimi dhe menaxhimi i simptomave të migrenës: Ja çfarë thonë ekspertët

  • 08/06/2023 | 10:04

Ushqimi dhe menaxhimi i simptomave të migrenës: Ja çfarë thonë ekspertët

Dieta luan rol të rëndësishëm në menaxhimin e migrenës. Ushqimet e dobishme përfshijnë vakte të pasura me magnez, acide yndyrore omega-3 dhe ushqime ketogjenike, transmeton Gazeta Metro.


Tentoni të shmangni shkaktarët si ushqimet e përpunuara, ushqimet e pasura me nitrate dhe ëmbëlsuesit artificialë (sheqernat).

Sulmet e migrenës janë të rënda dhe përfshijnë të përziera të lukthit, ndryshime të shikimit, ndjeshmëri dhe mpirje. Aura mund t’i paraprijë fazës së dhimbjes së kokës.

Migrena prek të gjitha moshat, më e zakonshme në ato të moshës 18-44 vjeç, në veçanti tek femrat në lindje. Kuptohet gjithashtu se faktorët gjenetikë luajnë rol, siç raporton Healthline.

Shkaktarët ndryshojnë, por mund të përfshijnë stresin, ndryshimet hormonale, medikamentet, gjumin e dobët dhe ndryshimet e motit.

Kafeina mund të jetë një shkaktar, por sasitë e kufizuara mund të ofrojnë lehtësim.

Trajtime të tjera të migrenës: medikamente OTC, barna me recetë, Botox, pushim në një dhomë të errët, kompresë të ftohtë. Mjetet natyrore si magnezi, vitamina B2 dhe acidet yndyrore omega-3 mund të ndihmojnë.

Konsultohuni me një profesionist të kujdesit shëndetësor për diagnozën dhe trajtimin. Mbani një ditar ushqimor, kërkoni mbështetje dhe merrni parasysh ndihmën profesionale për shqetësimet e shëndetit mendor./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë