Loading…

Ushqimet që do t’ju ndihmojnë t’i kaloni më lehtë menstruacionet

  • 02/10/2022 | 21:14

Ushqimet që do t’ju ndihmojnë t’i kaloni më lehtë menstruacionet

Menstruacionet janë gjithnjë problem për femrat. Në verë duhet, si në çdo stinë tjetër, të konsumoni sa më shumë fruta. Ato duhet të jenë të freskëta në mënyrë që t’i shijoni sa më shumë, por edhe të përfitoni prej tyre. Pse është e rëndësishme të ushqeheni mirë gjatë menstruacioneve?


Ushqimi që ju konsumoni gjatë periodave ndikon në mënyrën si i përjetoni ato. Disa ushqime mund t’ju ndihmojnë për të lehtësuar simptomat e zakonshme, si fryrjen, ndryshimet e humorit dhe nervozizmin. Zgjedhja e frutave është zgjidhja në këtë situatë, transmenton class.

Shalqinjt

Shalqinjt janë një opsion i mirë në qoftë se ndiheni e fryrë, sidomos ditët e para të periodave. Pervecse ka shume lende ushqyese, eshte 80% uje. Merrni sheqernat e nevojshme dhe lengjet e nevojshme duke konsumuar shalqinj gjate menstruacioneve.

Bananet

Bananet dihet që kanë potasium dhe vitaminën B6. Ato ndihmojnë jo vetëm me lëvizjen e zorrëve dhe tretjen, por edhe për të ngritur humorin tuaj. Mendohet e bananet luftojne depresionin, duek ulur nivelin e serotonines ne trup. Serotonina eshte hormoni i stresit dhe eshte teper i demshem. Serotonina eshte nje hormon qe nuk asimilohet shume kollaj nga trupi, ndaj konsumi i bananeve qe permbajn potasium dhe vitamina te rendesishme ndikon pozitivisht.

Portokallet

Kalçiumi në portokall ndihmon në reduktimin e ankthit. Era e freskët e lëvozhgës së portokallit dhe Vitamina D brenda portokallit gjithashtu rrisin humorin tuaj nëse ndiheni keq. Portokallet fale vitamines C ndihmojne edhe ne perthithjen e hekurit. Nese konsumoni nje portokall dhe pastaj ushqime me permbajtje te larte hekuri, i beni nje favor gjakut tuaj. Pasi hekuri trasportohet permes qelizave te gjakut dhe ndihmon ne qarkullimin e oksigjenit ne trup dhe tru.

Menstruacionet dhe frutat

Prandaj eshte e domosdoshme te behet nje kombinim frutash dhe terapi nese eshte e nevojshme gjate ciklit. Sidomos kur shoqeroheni me dhimbje apo probleme te tjera bashkeshoqeruese.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë