Loading…

Ushqimet e pasura me vitaminën K (Foto)

  • 13/02/2017 | 16:49

Ushqimet e pasura me vitaminën K (Foto)

Vitamina K ka rol shumë të madh në koagolim të gjakut, gjë që nuk lejon gjakderdhje të tepërt. Kjo vitaminë ndihmon trupin të absorbojë kalcium, gjë që është shumë i rëndësishëm për eshtëra të shëndosha. Shumë ushqime përmbajnë këtë vitaminë, sidomos ato të gjelbëra. Këto janë ushqimet të cilat përmbajnë më së shumti vitamin K:


1. Selino
Selino është një perime shumë e shijshme dhe shumë lehtë për tu pregatitur. Ajo përmbanë vitaminën K dhe antioksidantë, kalcium.
bigstock-fresh-green-celery-isolated-on-52080031

2. Boronicat
Boronicat janë shumë të shëndetshme sidomos për njerëzit që mbajnë dietë. Përmbajnë shumë vitaminën K, fibra, hekur, zink dhe disa antioksidantë.
blueberries

3. Lakra
Lakra është e pasur me vitaminën K, vitaminën E, vitaminën C, kalcium, magnezium. Ajo ndihmon organizmin të luftojë kolesterolin e lartë, sëmundjet e stomakut.
cabbage

4. Spinaqi
Njëri ndër ushqimet më të pasura më vitaminën K dhe me hekur është spinaqi, ska rëndësi nëse e hani të pregatitur apo edhe në sallatë. Preferohet të hahët së paku 3 herë në javë.
baby-spinach

5.Brokoli
Nëse hani brokoli çdo ditë, kjo perime ju ndihmon në përmirësimin e syve, zemrës, eshtërave, si dhe në lëkurë. Përmbanë shumë vitaminë K dhe kalcium.
two-heads-of-broccoli

6. Mjedrat
Mjedrat përmbajnë shumë vitamina, ndër to janë vitamina K gjë që e bën këtë pemë të detyrueshme për çdo kend ta konsumojë së paku 2 herë në javë.
6826994-raspberries

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë