Loading…

Ukraina: Tetë vende evropiane do të marrin pjesë në trajnimin e pilotëve tanë

  • 03/06/2023 | 19:12

Ukraina: Tetë vende evropiane do të marrin pjesë në trajnimin e pilotëve tanë

Ihor Zovka, zëvendës-shefi i zyrës së presidentit të Ukrainës, raportoi se tetë vende evropiane i janë bashkuar një koalicioni që do të ndihmojë në trajnimin e pilotëve ukrainas.


Koalicioni përfshin Mbretërinë e Bashkuar, Holandën, Poloninë, Danimarkën, Suedinë, Belgjikën, Portugalinë dhe Francën.

Zovka theksoi se “parametrat e pjesës evropiane të koalicionit” u përcaktuan, pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky udhëtoi në Kishinau për samitin e Komunitetit Politik Evropian, shkruan Meduza.

Marrëveshjet e arritura mundësojnë marrjen e vendimeve konkrete për shtrirjen dhe mekanizmat e trajnimit të pilotëve, personelit të mirëmbajtjes, si dhe krijimin e kushteve dhe infrastrukturës së përshtatshme për aeroplanët luftarakë.

Vendimet e mundshme mund të merren në samitin e ardhshëm të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes të Ukrainës.

Zovka vuri në dukje se Ukraina arriti të ndërmarrë hapa konkretë për të përshpejtuar procesin e trajnimit të pilotëve dhe teknikëve, për të operuar aeroplanët luftarakë të gjeneratës së katërt, “duke përfshirë, por pa u kufizuar në F-16”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë