Loading…

Ukraina ‘i vë zjarrin anijes logjistike të marinës ruse në Detin e Zi’

  • 12/05/2022 | 22:07

Ukraina ‘i vë zjarrin anijes logjistike të marinës ruse në Detin e Zi’

Ukraina i ka vënë zjarrin një anijeje logjistike moderne të marinës ruse në Detin e Zi, sipas administratës ushtarake rajonale të Odesës.


Serhiy Bratchuk shtoi se anija – Vsevolod Bobrov – ishte dëmtuar, por nuk konfirmoi shkallën e dëmtimit.

Ukraina tha se anija u godit pranë ishullit të Zmiinyi (gjarpri), vendi i luftimeve të ripërtërira, raporton skynews.

Raportohet gjithashtu se një helikopter rus Mi-24 është rrëzuar në rajonin e Luhanskut.

“Ukraina zbuloi një grup prej katër helikopterësh armik dhe rrëzoi njërin”, tha një komandant i forcave të sulmit ajror ukrainas në Facebook.

Theksojmë se ishulli u bë i famshëm kur ushtarët ukrainas refuzuan të dorëzoheshin duke i sharë rëndë pushtuesit rus.

Ndryshe, ishulli i vogël ndodhet afër kufirit detar të Ukrainës me Rumaninë.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë