Loading…

UEFA e detyron Ukrainën ta ndërrojë fanellën për Euro 2020, kjo është arsyeja

  • 10/06/2021 | 13:05

UEFA e detyron Ukrainën ta ndërrojë fanellën për Euro 2020, kjo është arsyeja

UEFA ka detyruar Kombëtaren e Ukrainës që ta ndërrojë fanellën për Kampionatin Evropian, “Euro 2020”.


Në fanellën e Ukrainës, shihet e qëndisur harta e shtetit ku poshtë mund të shihet edhe gadishulli i Krimesë.

Kjo ka bërë që Russia të protestojë ashpër ndaj këtij vendimi, pasi që në vitin 2014 e kishte aneksuar Krimenë duke e bashkuar me Federatën Ruse.

Sidoqoftë, UEFA ka urdhëruar ndryshimin e fanellës pasi e ka konsideruar atë si slogan politik dhe kundër etikës sportive.

Tani, Ukraina do të duhet ta heq hartën nga fanellat e saj në mënyrë që të vazhdojë paraqitjen në “Euro 2020”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë