Loading…

U goditën nga sanksionet, miliarderi rus: ‘Nuk di si të jetojë’

  • 20/03/2022 | 23:25

U goditën nga sanksionet, miliarderi rus: ‘Nuk di si të jetojë’

Oligarku rus Mikhail Fridman, i cili aktualisht jeton në Mbretërinë e Bashkuar tha në një intervistë se “nuk dinte si të jetonte”, tri javë pasi u vu nën sanksione.


Fridman, i cili ka një pasuri neto prej 10.1 miliardë dollarë, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, u sanksionua nga Bashkimi Evropian më 28 shkurt dhe nga Britania e Madhe më 15 mars, përcjell Telegrafi.

Ai i përshkroi sanksionet e BE-së si “të pabaza dhe të padrejta” në atë kohë dhe tha se do t’i kundërshtonte ato.

Që kur filloi pushtimi i Ukrainës, pasuria e Fridman ra me 4 miliardë dollarë, raportoi Bloomberg.

“Unë nuk di si të jetoj”, tha Fridman për Bloomberg. “Unë nuk e di. Unë me të vërtetë nuk e di”.

Fridman, i cili jeton në Mbretërinë e Bashkuar, ka një kompensim prej 2,500 paund (3,000 euro) në muaj dhe duhet të aplikojë për një licencë për të shpenzuar para të tjera, përpara se qeveria britanike të vendosë se sa e arsyeshme është kërkesa.

Fridman është ndër rusët e shumtë të shënjestruar nga sanksionet perëndimore që synojnë të godasin ekonominë ruse dhe të ndëshkojnë presidentin Vladimir Putin për agresionin e në Ukrainë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë