Loading…

U akuzua se vonoi Demarkacionin, Vjosa Osmani i përgjigjet Kadri Veselit

  • 24/01/2018 | 09:26

U akuzua se vonoi Demarkacionin, Vjosa Osmani i përgjigjet Kadri Veselit

Demarkacioni nuk do të jetë pikë e rendit të ditës as gjatë seancës së radhës në Kuvendin e Kosovës. Kryeparlamentari Kadri Veseli dje pas mbledhjes së Kryesisë tha se demarkacioni nuk është pjesë e seancës se 25 janarit pasi sipas tij, Komisioni e kishte vonuar dorëzimin e materialit.


“Ligjin për demarkacionin nuk do ta kemi në seancë plenare për arsye se Komisioni Parlamentar nuk e ka sjellë në kohën e duhur që të trajtohet në seancën e radhës. Do të presim të procedojmë, por që për këtë mbledhje nuk ka qenë e përgatitur”, ka thënë Veseli.

Lidhur me këtë çështje, Indeksonline ka kontaktuar kryetaren e Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, Vjosa Osmani e cila thotë se materiali është proceduar brenda afatit ligjor tek Kryesia e Kuvendit.

“Komisioni e ka proceduar materialin me 16 janar, pra brenda afatit ligjor. Tani është në kompetencë të kryesisë të vendosë për datën e seancës plenare ku do të shqyrtohet marrëveshja”, ka deklaruar Vjosa Osmani.

Demarkacioni vazhdon të mbetet një prej çështjeve më të rëndësishme në vend, që kërkon zgjidhje të shpejtë.

Këtë gjë e kanë deklaruar disa herë edhe ambasadorët e vendeve më të fuqishme, duke kërkuar që demarkacioni të kalojë sa më shpejtë, që pastaj të hapet rruga e liberalizimit të vizave për qytetarët kosovarë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë